Müşteri Memnuniyeti Yolunda Dijitalleşmenin Rolü konulu Çapa Medikal özel sunumu yapıldı

OHSAD Kurultayı

Dijitalleşme ile kaliteli, hızlı ve sürdürülebilir hizmet konusunda bilgi paylaşılan Müşteri Memnuniyeti Yolunda Dijitalleşmenin Rolü başlıklı Çapa Medikal Özel Sunumunda Çapa Medikal’den Mustafa Işık moderatörlüğünde Satış Pazarlama Müdürü Serdar Ağlar ve Ritmus Bilişim Kurucu Ortağı Ali Demir sunumlar paylaştı.

İstanbul (İkitelli) ve Kocaeli (Gebze)’de 2 ana deposu, İzmir’de şubesi, Ankara, Samsun ve Adana’da Satış Temsilcisi ile 360’dan fazla Özel Hastane ile direkt çalışan Çapa Medikal, IT altyapısında, 14 Saha Satış Personeli, 15 Satış Destek Personeli, 30 Sevkiyat Personeli, 13 Sipariş Hazırlama Personeli, 5 Satınalma Personeli ve 13 Sevkiyat Aracı ile günlük 200’nin üzerinde sevkiyat yapıyor.

Yüzde 99’u tıbbi sarf malzemelerinden oluşan 1000’den fazla ürünü bulunan Çapa Medikal’in 4700’den fazla Stok Tutma Birimi bulunuyor.

Dijital entegasyon ile Çapa Medikal, merkezi stok yönetimi ve hatasız sipariş imkanının yanı sıra hem kendi firmasında hem de hizmet verdiği kurumda iş gücü tasarrufu sağlamaktadır.